Batai prie kostiumo. Kaip turi atrodyti jaunikio batai.

 

Vestuvės yra ypatingai iškilminga šventė, kuri verčia pasitempti ne tik jaunuosius, bet ir šventės svečius. Kad sukurti jaunikio ar šventės svečio įvaizdį būtų lengviau, dalinamės profesionaliais patarimais kaip išsirinkti tinkamus batus prie kostiumo.
Sunku pasakyti kas derinant batus prie kostiumo yra svarbiau, ar tinkamai priderinta batų spalva ar teisingai šiai progai parinktas batų modelis. Tačiau privaloma yra nusimanyti kokių batų tikrai nederėtų avėti prie kostiumo.

 
Šio straipsnio versija buvo išspausdinta žurnale Išteku.lt.  Straipsnį su paveiksliukais parsisiųsti galite ČIA.

 

 

Apžvelkime didžiausias pastebimas stiliaus klaidas, daromas derinant batus bei kostiumą.
 
1 Denio arba laivo batai (angl. deck arba boat shoes)

Kostiumas ir denio batai tikriausiai būtų vienas baisesnių košmarų bet kuriam, bent šiek tiek apie vyrų stilių ir aprangos protokolą nusimanančiam, žmogui. Denio batai puikiai tinka prie džinsų ir šortų, tačiau ne prie klasikinio kostiumo. Rekomenduojame denio batus įsidėti į lagaminą keliaujant į medaus mėnesį.
 
2 Sportinė avalynė. Labai gaila, kad ši keista tendencija dar neapleido Lietuvos. Sportbačių ir kostiumo derinys geriausiu atveju gali būti leistinas dvyliktokui per šimtadienį. Kadangi tokio amžiaus jaunuolis dar neturi statuso, jam iš esmės dar nelabai svarbus įvaizdis ir, galiausiai, labai tikėtina, kad už batus jam moka tėvai. Visais kitais atvejais, sportinių batų pasirinkimas yra nepateisinamas ir žymi tam tikrą tingumą ir abejingumą. Sportiniai batai ir kostiumas dera tiek pat kiek sportinė apranga su lakuotais oxford batais. Tikri džentelmenai sportinius batus palieka tik sportui.
 
3 Nešvarūs batai.
 
4 Balti batai prie balto kostiumo. Dažniausiai šiame derinyje įsiterpia ir baltas kaklaraištis su balta fantazija. Išskirtiniais atvejais balti batai gali būti derinami prie balto kostiumo, tačiau tokiu atveju reikia labai sumaniai pasirinkti kitas įvaizdį kuriančias detales. Išimtis: šis derinys yra tikrai pateisinamas kūdikiams per jų krikštynas.
 
5 Rudi batai prie juodo kostiumo. Trumpa taisyklė: juodas kostiumas – juodi batai.
 
Taigi, kokius batus derėtų avėti prie kostiumo? Pirmiausiai apžvelkime spalvų derinimo taisykles, kurios nėra tokios sudėtingos į jas įsigilinus. Vėliau apžvelgsime batų tipus, kurie yra tinkami avėti prie kostiumo.
 
Smokingas

 

Jeigu per vestuves jaunikis puošis smokingu – patariame derinti tik smokingui skirtus lakuotos odos oxford tipo batus. Smokingas yra iškilmingoms progoms skirtas drabužis, kuris reikalauja griežtai laikytis aprangos protokolo taisyklių. Lakuotų oxford batų nederėtų avėti prie jokios kitos aprangos.

Visgi, jeigu smokingą jau turite, o lakuotų oxford batų dėl modelio netikimo pėdai ar kitų priežasčių avėti negalite, mažiausia klaida būtų rinktis juodus klasikinius oxford tipo batus iš poliruotos odos. Nors ir poliruota oda žvilgės mažiau nei lakuota, šis modelis yra maksimaliai formalus ir iš dalies galėtų pakeisti lakuotos odos modelį. Taip pat, poliruotos odos oxford batus vėliau galėsite derinti prie klasikinio mėlyno, juodo ar pilko kostiumo.
 
Juodas kostiumas

 

Jeigu vestuvėms išsirinkote elegantišką juodos spalvos kostiumą, nepamirškite, kad prie jo gali būti derinami tik juodos spalvos batai. Puošniai ir elegantiškai atrodys juodi oxford tipo batai iš poliruotos ar nepoliruotos odos. Taip pat galite rinktis ir juodus derby stiliaus batus, jie yra mažiau formalūs, tačiau dažnai yra išsigelbėjimas vyrams su aukšta keltimi, kuriems oxford stiliaus batai dėl pėdos ypatybių netinka.
 
Tamsiai mėlynas kostiumas

 

Viena populiariausių šiuo metu kostiumų spalvų – mėlyna. Šis kostiumas iš tiesų yra pakankamai universalus ir prie jo galima derinti klasikinius tamsiai rudus, burgundiškus ar juodos spalvos batus.

Renkantis batus prie mėlyno kostiumo, labai svarbu atsižvelgti į kostiumo spalvos intensyvumą ir tamsumą. Jeigu mėlyna spalva tamsi (navy) – derinkite tamsiai rudus, tamsius burgundiškus arba juodos spalvos batus. Šiuo atveju reikėtų vadovautis viena pagrindinių taisyklių, kad batai neturėtų būti šviesesni už kostiumą. Maksimaliai oficialiai ir solidžiausiai atrodysite prie tamsiai mėlyno kostiumo priderinę juodus batus. Beje, šis spalvų derinys yra tikra Didžiosios Britanijos džentelmenų klasika, kurie netgi vartodavo posakį “no brown in town”, taip griežtai išreikšdami savo nuomonę, kad prie kostiumo gali būti avimi tik juodi batai. Kiek vėliau šį požiūrį sušvelnino italai, pirmiausiai į mados pasaulį, o vėliau ir į aprangos protokolo knygas įrašę naują taisyklę – rudi batai prie kostiumo taip pat gali būti derinami. Taigi, prie tamsiai mėlyno kostiumo galite drąsiai derinti tamsiai rudus batus, tačiau šis spalvų derinys atrodys šiek tiek mažiau formaliai. Trečias nuostabus pasirinkimas prie tamsiai mėlyno kostiumo yra burgundiškos spalvos batai. Šis derinys visada atrodys išskirtinai ir visam įvaizdžiui suteiks daugiau šarmo. Beliks priderinti subtilius aksesuarus.

 

Vidutinio tamsumo mėlynas kostiumas
 
Kuo mėlynas kostiumas yra šviesesnis, tuo didesnis yra derančių batų spalvų pasirinkimas. Prie vidutinio tamsumo (indigo) arba šviesesnio mėlyno kostiumo galite derinti tamsiai rudus, raudonmedžio rudumo, šviesiai rudus (angl. tan), burgundiškus ar juodus batus. Batų spalvos pasirinkimas turėtų priklausyti nuo to, kiek formaliai norite atrodyti. Kaip jau minėjome, formaliausias pasirinkimas yra juodi batai, kuo spalva šviesesnė, tuo įvaizdis mažiau formalus. Tačiau būtent prie vidutinio tamsumo mėlyno kostiumo ypatingai gerai atrodo tamsiai ar vidutiniškai rudi (raudonmedžio) spalvos batai. Jeigu mėgstate išsiskirti – galite rinktis ir dar ryškesnius tan (šviesiai ruda) spalvos batus, kurie garantuos, kad per savo šventę neliksite nepastebėti.

 

Tamsiai pilkas kostiumas
 
Saugiausias variantas, kurį pasirinkęs prie tamsaus pilko kostiumo niekada nesuklysite – juodi batai. Šis variantas atrodys solidžiai ir elegantiškai. Tačiau prie tamsiai pilkos spalvos kostiumo galite derinti ir sodrius, tamsių rudų atspalvių batus. Burgundiškos spalvos batai taip pat yra tinkamas variantas, jie atrodys mažiau formaliai, bet suteiks išskirtinumo. Kuo pilka spalva tamsesnė, tuo atitinkamai batai turėtų būti tamsesni.

 

Vidutinio tamsumo arba šviesiai pilkas kostiumas
 
Kuo pilkas atspalvis šviesesnis – tuo platesnis yra derančių batų spalvų pasirinkimas. Vidutinio arba šviesaus atspalvio pilkas kostiumas praplečia rudos ir burgundiškos spalvos intensyvumo gamą iš kurios galite rinktis, taigi prie šviesesnio pilko kostiumo galite derinti tiek tamsius, tiek vidutinio tamsumo ar šviesesnius rudus, burgundiškus ar solidžius juodus batus.

 

Rudas kostiumas

 

Rudi batai prie rudo kostiumo yra pats tinkamiausias derinys, tačiau labai svarbu, kad batų ir kostiumo atspalviai skirtųsi.

Šiuo atveju, taip pat reikia nepamiršti taisyklės – kuo kostiumas tamsesnis, tuo batai turi būti tamsesni. Taigi, prie itin šviesaus rudo kostiumo galite priderinti ir netamsius tan spalvos rudus batus. Tačiau prie tamsesnio rudo kostiumo rinkitės tik sodrios ir tamsios rudos ar burgundiškos spalvos batus. Prie rudo kostiumo niekada nederėtų avėti juodų batų.

 
 

Svarbu išsirinkti ne tik prie kostiumo derančią batų spalvą, tačiau ir tinkamą batų modelį.

 

Oxford

 

Formaliausias ir solidžiausias modelis yra oxford tipo batai su persiūtu bato priekiu. Šis modelis dėl savo susiuvimo būdo dar gali būti vadinamas uždaro varstymo batais. Maksimaliai formaliai atrodys juodi oxford batai ir derės prie juodo, tamsiai ar vidutiniškai mėlyno bei pilko kostiumo. Norėdami formalaus, tačiau mažiau griežto įvaizdžio rinkitės ne juodus, o kitos, prie kostiumo derančios, spalvos oxford batus. Pavyzdžiui prie mėlyno kostiumo – sodriai rudus oxford batus, prie vidutinio tamsumo pilko – burgundiškus. Oxford yra formaliausias batų modelis, todėl prie neformalios aprangos (klasikiniai džinsai, chino kelnės) derinkite tik šviesesnės rudos spalvos ar su brogue raštais puoštus oxford batus. Tamsių atspalvių, o ypač juodus oxford batus avėkite tik prie kostiumo.
 
Derby

 

Mažiau formalus pasirinkimas yra derby tipo batai, dar vadinami atviro varstymo batais. Devyniolikto amžiaus viduryje derby batai buvo laikomi sportui ir medžioklei skirtu modeliu, tačiau jau nuo dvidešimto amžiaus pradžios derby batai persikėlė į miestus ir buvo derami avėti ne tik užmiestyje laisvalaikiu, bet ir pačiame mieste. Nors ir protokolo knygose šis batų tipas yra laikomas mažiau formaliu nei oxford batai, jie yra tikras išsigelbėjimas vyrams, kurių pėda yra su aukšta keltimi. Atviras varstymas suteikia daugiau vietos ir tuo pačiu komforto aukštai kelčiai. Derby batus galite derinti tiek prie kostiumo, tiek prie mažiau formalios aprangos.

 

Brogue

 

Dar vienas puikus pasirinkimas, norint savo įvaizdžiui suteikti daugiau išskirtinumo yra brogue raštais (perforacijomis) puošti batai. Brogue stiliaus batai yra kildinami iš Škotijos ir Airijos. Skylutės batų odoje buvo pradėtos daryti dėl labai praktiškos priežasties – kad pro jas iš bato lengviau išeitų drėgmė, kuri bate susikaupia nuo vaikščiojimo šlapia dirva. Taigi, šio stiliaus batai buvo pradėti gaminti kaip modelis skirtas tik užmiesčiui. Tačiau dabar šiuolaikinių džentelmenų protokolas skelbia, kad kiekvienas vyras savo batų lentynoje turi turėti bent vienus brogue stiliaus batus. Dėl šių batų patekimo į miestą “kaltas” Didžiosios Britanijos karalius Edvardas VIII-asis, šalį valdęs XX amžiaus pradžioje. Karalius Edvardas VIII-asis buvo vadinamas madingojo elito lyderiu ir nieko keisto, kad visi ėmė kopijuoti jo diktuojamą stilių, tuo pačiu ir brogue batus. Taigi taip, nuo 930-ųjų iki dabar, brogue batai tapo privaloma modernaus džentelmeno garderobo dalimi. Kalbant apie šio modelio formalumą, žinoma, jis yra mažiau formalus nei klasikiniai oxford ar derby batai be brogue perforacijų. Jeigu prie kostiumo nusprendėte derinti brogue stiliaus batus, jų tipas turėtų būti oxford (uždaro varstymo). Oxford batų tipas išlaikys reikiamą formalumo lygį, tuo tarpu derby tipo batai su raštais atrodys per mažai formaliai iškilmingai vestuvių šventei.

 

Monk

 

Dar vienas stilingas batų pasirinkimas prie kostiumo yra monk tipo batai, susegami su viena ar dviem sagtimis. Pastaruoju metu šis modelis sulaukė ypatingai daug dėmesio, tačiau mažai kas žino, kad šis modelis nėra netgi šio šimtmečio naujovė. Monk batus sugalvojo vienuoliai, viduramžiais. Žinoma, nuo to laiko batai evoliucionavo, įgavo savo dabartinę formą ir tapo stilingu pasirinkimu moderniems vyrams. Šis modelis, nors ir nėra labai formalus, tačiau puikiai tinka prie kostiumo. Taip pat juos galite derinti ir prie klasikinių džinsų ar chino kelnių.

 

Loafer
 
Kai norite dar laisvesnio įvaizdžio, patariame rinktis loafer tipo įsiaunamus batus. Nors šis modelis labiausiai tinka prie puošnaus kasdienio arba verslo kasdienio aprangos kodo, tačiau gali būti priderintas ir prie formalesnio kostiumo. Renkantis loafer batus prie kostiumo, nepamirškite, kad kelnės turėtų būti šiek tiek trumpesnės ir siauresnės ties blauzdomis. Taip pat, svarbi jau minėta taisyklė – kuo formaliau pageidaujate atrodyti, tuo batai turėtų būti tamsesni. Taigi, jeigu norite, kad jūsų įvaizdis nebūtų per daug laisvalaikio, rinkitės tamsesnės spalvos loafer batus, taip išlaikysite reikiamą formalumą bei atrodysite elegantiškai ir išskirtinai. Loafer batai yra skirstomi į keletą tipų. Pavyzdžiui, penny loafer – santūrus loafer batų variantas, pasirinkus juodą spalvą, tai tikriausiai būtų formaliausias loafer modelis, tassel loafer – loafer batai su kutukais, įvaizdžiui suteiks daugiau žaismingumo ir dar mažiau formalumo. Visgi, jeigu aplinka ir visa šventės idėja reikalauja daugiau oficialumo – verčiau rinkitės derančios spalvos oxford uždaro varstymo batus.

 

Pabaigai – apie batų padus. Guminis padas yra praktiškas ir ilgaamžis, tačiau šį kartą batus su guminiu padu derėtų palikti labiau darbiniai aplinkai ar lietingam sezonui. Vestuvės yra svarbi ir tikrai iškilminga šventė. Šiai progai derėtų rinktis batus odiniu padu, kurie yra maksimaliai elegantiški ir dvelkia prabanga. Beje, jaunųjų šokį šokti su batais odiniu padu bus daug maloniau!

 

Šio straipsnio versija buvo išspausdinta žurnale Išteku.lt.  Straipsnį su paveiksliukais parsisiųsti galite ČIA.